Jak wybrać radio samochodowe: 1DIN CZY 2DIN?

kwi09
Jak wybrać radio samochodowe

Właśnie się zepsuło! A może nie działa już od dłuższego czasu. Albo jeszcze działa, ale jakość dochodzącego dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Jakkolwiek jest w Twoim przypadku, czas rozejrzeć się za nowym. Ale jak się do tego zabrać? Biegać po marketach? To zabiera mnóstwo czasu i sił, a i tak nigdy nie wiemy, czy przemierzając hektary – znajdziemy to, o co nam chodzi? A może poszukać w internecie? Większy wybór i biegać nie trzeba. No właśnie – tu wybór chyba jest za duży, przecież nie jesteś starym wygą, który radia samochodowe wymienia raz do roku.

 

Zanim dokonasz zakupu do swojego auta musisz zastanowić się chwilę jakie masz potrzeby:

- Czy ma to być zwykłe radio, „żeby ci coś ‘brzęczało’ w czasie jazdy”?

- Czy raczej cenisz sobie dobrą jakość dźwięku, bo słuchasz przede wszystkim muzyki?

- A może potrzebujesz też nawigacji GPS i chciałbyś kupić dwa w jednym?

- Lub oczekujesz czegoś więcej: możliwości oglądania filmów, przeglądania grafiki, łączności z Internetem przez WiFi?

- No i ostatnie pytanie - dotyczące budżetu – w tym miejscu zacytuję jednego z klientów, który zadzwonił do naszego sklepu – „Wie Pani mam takie ,lewe’ pieniądze, o których nie wie żona – proszę mi doradzić zanim się zorientuje. Jak widać nie tylko żony kupują coś na boku - wyciągając po dwóch miesiącach z najgłębszej szuflady… Nowa, nieee… to stara bluzka, wieki już leży w szafie….

 

ZANIM ZADZWONISZ DO SKLEPU

Wracając do radia. Oczywiście sprzedawca w sklepie, w którym chciałbyś zakupić radioodtwarzacz, chętnie pomoże w dokonaniu właściwego wyboru, jednak to Ty będziesz używał tego sprzętu, dlatego warto, żebyś wcześniej się przygotował.

 

Jakich pytań nie lubią sprzedawcy? Otóż tak - są takie pytania, na które wielu sprzedawców nie odpowie z bardzo prostej przyczyny. Przykład: Czy to radio (typ radia) będzie pasować do Volkswagen Touran? Choć pewnie znajdą się tacy, którzy tę wiedzę mają w jednym palcu, to z reguły są to pracownicy firm zajmujących się montażem radioodbiorników w samochodach. 99,9 proc. sprzedawców raczej nie jest w stanie ogarnąć setek czy tysięcy marek samochodów poruszających się po polskich drogach i jeszcze dodatkowo posiąść wiedzę, który model auta posiada taki, a nie inny otwór na radio w desce rozdzielczej.

Dlatego zanim zadzwonisz do sklepu po poradę, wymierz otwór na radio i zadaj sprzedawcy konkretne pytanie.

 1DIN czy 2 DIN

1DIN CZY 2DIN?

Okazuje się że istnieje dość duża grupa właścicieli samochodów (najczęściej ci, którzy do tej pory nie musieli wymieniać urządzeń w swoich autach), którzy nie zetknęli się jeszcze z tymi określeniami. W tym miejscu pragnę nadmienić, że 1DIN i 2DIN (patrz zdjęcia), to standardowe wymiary radioodbiorników i właśnie jeden lub drugi rozmiar radia posiada twój samochód. W tym miejscu warto dodać, że istnieją samochody, w których wymiary te mogą nieznacznie odbiegać od standardów – dotyczy to zwykle tych aut, które mają wbudowane radia fabryczne (ale o tym w innym miejscu).


- Dla uściślenia: zgodnie z Europejską normą Euro-DIN standardowy radioodtwarzacz posiada
wysokość 1DIN
 czyli 50mm.

- Analogicznie RADIO 2DIN to 1DIN x 2 czyli wysokość standardowego radia 2din to 100 mm

- Jeśli chodzi o szerokość, to zwykle jest to ok. 180 mm. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto wymierzyć miejsce na radio.

- Głębokość otworu zwykle jest na tyle duża, że mieszczą się w nich przeważnie wszystkie radia będące na rynku.

Anna

cdn...

 

radia samochodowe - oferta

 
kwi  09